SCHÉMATA ZAPOJENÍ BEAMBOTŮ

1. prosince 2006 v 17:52 | hawelson |  BEAMBOTI

Byl z vaší strany velký zájem o schémata zapojení BEAMbotů, proto je zde umísťuji.
Velice dobrá stránka se schématy BEAMbotů je taky ZDE, z níž jsem částečně čerpal.
Schémata zapojení BEAMBOTŮ:
Zapojení: Suneater 3
Zapojení BEAMbota, jež se dokáže inteligentně pohybovat za světlem. Pootáčí nebo jede ten motor, u kterého je méně osvětlená fotodioda, tedy zastíněná strana BEAMbota se snaží dostat za světlem. Pokud se při pohybu za světlem BEAMbot dotkne tykadlem překážky, motor pohybující kolem k překážce se zastaví a aktivuje se motor druhý. Obvod potřebuje k funkci napětí kolem 3V.
Zapojení: Suneater 5
Funkce zapojení je zcela stejná jako u Suneater 3, je to pouze pokročilejší verze které stačí k funkci pouze jeden integrovaný obvod, zatímco Suneater 3 potřebuje dva. Akumulační kondenzátor má ve schématu kapacitu 47000uF, avšak v praxi stačí kondenzátor už od 2200uF (čím větší kapacita, tím větší krok na jedno nabití).
Zapojení: Základní s 555 (poskakovač)
Zapojení pracuje jako hlídač náboje kondenzátoru. Obvod čeká až při nabíjení kondenzátoru jeho napětí přesáhne 2,5V, následně obvod sepne výstupní tranzistor, jež propustí energii do elektromotoru a je tak dlouho sepnutý dokud napětí na kondenzátoru neklesne asi na 1,9V. Tím je proveden skok (posunutí) BEAMbota a cyklus se znova opakuje. K tomuto obvodu je třeba připojit solární článek s výstupním napětím větším než 2,5V. Obvod zařizuje jen pulsní napájení pohonného motoru, nijak neovlivňuje směr pohybu BEAMbota.
Zapojení: Chodič s 555
Zapojení beambota, jež se dokáže pohybovat za světlem. Běží (poskakuje) ten motor, u kterého je méně osvětlená fotodioda, tedy se ho snaží dostat za světlem. Svou funkci je stejné jako Suneater 3 a 5, bohužel je bez tykadel, ovšem je zato mnohem jednodušší. Zapojení pro znalé obvodu 555 může být na první pohled zmatené až nesmyslné. Při zapojení je třeba použít fotodiody které vyrobí napětí při osvětleni kolem 1V, avšak z mých zkušeností je LEPŠÍ POUŽÍT MÍSTO FOTODIOD KLASICKÉ IR VYSÍLACÍ DIODY (orientace dle schématu) a obvod s nimi pracuje ještě mnohem lépe než s fotodiodami. Obvod potřebuje ke své funkci solární článek s více jak 2,5V.Malé, jednoduché a bezproblémové zapojení - doporučuji!
Zapojení: SMSA (poskakovač)
Toto zapojení je složeno z násobiče napětí, kondenzátoru a výstupní spínací elektroniky. Násobič zvýší napětí z 0,7-1,5V na něco přes 9V. Když se kondenzátor nabije na napětí kolem 9V obvod na principu lavinového průrazu tranzistoru (s nezapojenou bází a přehozeným emitorem a kolektorem) sepne výstupní tranzistor, jež propustí energii do elektromotoru a je tak dlouho sepnutý dokud napětí na kondenzátoru neklesne asi na 4V (napětí na které se vybije záleží na kondenzátoru C5). Tím je proveden skok (posunutí) beambota. A cyklus se znova opakuje. Cívka 100uH je malá tlumivka (velikosti rezistoru). Obvod potřebuje ke své práci nejméně 2 do série zapojené jednotlivé solární články, tedy napětí 1V.
Zapojení: Cvrček (poskakovač)
Toto zapojení je složeno z násobiče napětí, kondenzátoru a výstupní spínací elektroniky. Násobič zvýší napětí z 0,7-1,5V na něco přes 5V. Když se kondenzátor nabije na napětí kolem 5V obvod sepne výstupní tranzistor, jež propustí energii do elektromotoru a je tak dlouho sepnutý dokud napětí na kondenzátoru neklesne asi na 3V. Tím je proveden skok (posunutí) beambota. A cyklus se znova opakuje. Cívka 100uH je malá tlumivka (velikosti rezistoru). Obvod potřebuje ke své práci nejméně 2 do série zapojené jednotlivé solární články, tedy napětí 1V. Obvod zařizuje jen pulsní napájení pohonného motoru, nijak neovlivňuje směr pohybu BEAMbota.
Zapojení: Klasické zapojení s blikací LED (poskakovač)
Pracuje jako hlídač náboje kondenzátoru. Pokud dosáhne napětí kondenzátoru něco přes 2,5V obvod sepne výstupní tranzistor, jež propustí energii do elektromotoru a je tak dlouho sepnutý dokud napětí na kondenzátoru neklesne asi na 1,9V. Tím je proveden skok (posunutí) beambota. A cyklus se znova opakuje. Obvod má bohužel relativně velké ztráty a není na BEAMboty nejvhodnější. Jako FLED je nejlepší použít zelenou blikající LED a místo tranzistoru 2N3906 a 2N3904 můžete použít jakékoli klasické tranzistory, třeba BC327 a BC337. Obvod potřebuje ke své funkci solární článek s více jak 2,5V.Obvod zařizuje jen pulsní napájení pohonného motoru, nijak neovlivňuje směr pohybu BEAMbota.
Zapojení: Citronrád (poskakovač)
Pracuje jako hlídač náboje kondenzátoru. Pokud napětí na kondenzátoru přesáhne 3V obvod sepne výstupní tranzistor, jež propustí energii do elektromotoru a je sepnutý podobu, než napětí na kondenzátoru klesne asi na 2,3V. Tím je proveden skok (posunutí) beambota. A cyklus se znova opakuje. Obvod zařizuje jen pulsní napájení pohonného motoru, nijak neovlivňuje směr pohybu BEAMbota. Napájení se provádí nejméně šesti do série zapojenými galvanickými články, více na http://hawelson.blog.cz/0701/napajeni-citronovou-stavou.
Zapojení: Germaniový násobič
Při použití malého toroidního jádra na cívku se mi násobič podařilo rozchodit už od napájecího napětí 0,1V (výstup jsem měl zapojen na červenou LED)! Při 0,15V LED už svítila solidně. Do tohoto násobiče nepouštějte do vstupu více jak 0,5V, mohli byste ho zničit, proud do tohoto násobiče by měl být vždycky omezen, nejlepší je ho napájet jedním solárním článkem (0,5V). Dávejte si pozor na směry vinutí cívek - na obrázku jsou označeny tečkou. Násobič má sice velice malou účinnost (5-20%), ale s takovýmto malým vstupním napětím větší účinnosti ani dosáhnout nelze. Cívku navíjejte buď na malé jádro radiálně, ideální je však použít malé toroidní jádro, tloušťku vodiče na cívce zvolte mezi 0,2-0,5mm. Germaniový tranzistor můžete použít jakýkoli malý NPN, můžete použít i klasický křemíkový NPN ale pak násobič bude pracovat až s napětími vyššími než 0,5V.
Zapojení: Obyčejný násobič
Pracuje se vstupním napětím již od 0,5V, běžně se napájí 1-3V a bez zátěže se na výstupu může objevit i přes 50V, proto nikdy násobič nenechávejte v chodu bez výstupní zátěže. Násobič má účinnost 60-80%. Cívka 100uH je malá tlumivka (velikosti rezistoru). Je velice spolehlivý a na svoji jednoduchost má solidní účinnost. O něco větší účinnosti dosáhnete s toroidní cívkou.
Zapojení: RCVV
Toto zapojení je napájeno 3,7V Li-ion akumulátorem (100 - 2000mAh). Funguje na principu UV odražení paprsků. Součástky C2, R4, R5, T1 a LED tvoří infračervený vysílač, IR LED je třeba umístit do přední části vozítka, tak aby byly infra paprsky vyzařovány před vozítko, zároveň je třeba hlídat, aby se paprsky neodrážely od blízké podlahy - je třeba zastínit vyzařování dolů. Další část tvoří součástky FT až R3, což je snímací a demodulační část. FT je třeba umístit vedle IR LED, avšak je třeba mezi ně vložit nějaký stínicí materiál, aby FT nechytal vyzařovaný paprsek přímo z IR LED. Zbytek součástek vytváří H-můstek, který ovládá motory. Pokud před vozítkem není překážka, je za diodou D2 nulové napětí a můstek sepne oba motory - vozítko jede oběma koly dopředu. V případě, že se objeví před vozítkem překážka, se obrátí polarita na jednom z motoru a na druhém vznikne zkrat (brzdění) a zastavení motoru. Tedy vozítko bude jedním kolem couvat, tím se bude pootáčet tak dlouho, dokud se nedostane z dosahu překážky.
RCVV

Zapojení: Oxalův násobič:
Zapojení jednoho ze čtenářů - Oxala. Původní zapojení bylo s tranzistory T1 - NL S8050 a T2 - S9015. S těmito tranzistory měl násobič charakteristiku:
0,9V, 60mA - LED začínají svítit
1V, 100mA - LED již svítí
1,1V, 140mA - jasně svítí
1,2V, 140mA - jasně svítí
S tranzistory ve schématu zapojení měl charaktristiku:
0,8V, 90mA - LED začínají svítit
0,9V, 140mA - LED již svítí
1V, 210mA - jasně svítí
1,1V, 220mA - jasně svítí
1,2V, 250mA - jasně svítí
S tranzistorem T1 MPS2222 a kondenzátorem 68pF měl charakteristiku:
0,8V, 30mA - LED začínají svítit
0,9V, 60mA - LED již pěkně svítí
1V, 80mA - LED již svítí
1,1V, 115mA - jasně svítí
1,2V, 125mA - jasně svítí
Tento násobič v tomto zapojení slouží jako svítilna s pěti supersvítivými bílými diodami napájena pouze 1,2V. V praxi lze však místo baterie zapojit 2-3 solární články (0,45V) a na výstupu dostat vyšší napětí pro provoz BEAMbotů.
Oxalův násobič
 

28 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jak hodnotíte tento blog?

Super 82.4% (2553)
Jde to 6.4% (199)
Nic moc 3.1% (96)
Horší jsem neviděl(a) 8.1% (252)

Komentáře

Zobrazit vše (339)
Zobrazit starší komentáře

301 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 5. května 2010 v 9:12 | Reagovat

[300]: Ano v pravém horním rohu je generátor krátkých impulsů, no a místo těch 2 diod bych použil raději klasickou ne blikací led, třeba červenou. Jinak ten druhý by měl udávat hysterezi.
Generátor kmitů tam je kvůli úspoře energie, ale jestli bys místo celého gen. dal tu FLED tak by to mělo taky fungovat. C 100n tam je kvůli hysterezi - aby to nebyl jen impuls do toho motoru, ale aby se stačil vybít kondenzátor.

Tak snad jsem odpověděl dostatečně.

[298]: Je důležité aby 555 byl CMOS, na baterky dá se ale s proudovým omezením.

302 X X | 5. května 2010 v 16:53 | Reagovat

vic vedet nepotrebuji :-)
Dekuji,
a preji hodne zdaru.

303 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 9. května 2010 v 22:37 | Reagovat

[302]: Není zač.

Jinak nyní jsem přidal zapojení RCVV.

304 Jurij Jurij | 11. května 2010 v 6:44 | Reagovat

ahoj,

305 Jurij Jurij | 11. května 2010 v 6:57 | Reagovat

ahoj,
"Klasické zapojení s blikací LED"
po polozeni obvodu na slunce se kon. nabije, a po spusteni se motor silne toci, jenze pak kon. se vybije, ale zapojeni se nevypne, jelikoz motor i pri netoceni hridelky zere malo proudu a je tam nad 1,4V.
s jinymi motorky to funguje, ale jiny pouzit nemohu.
dalo by se to nejak vyresit?

306 mach mach | 15. května 2010 v 20:53 | Reagovat

jo jo dík...

307 Hontschis Hontschis | E-mail | 20. května 2010 v 16:15 | Reagovat

Dost uvažuji o stavbě RCVV ale s toho schémata je mi blbě - nevím co znamenají ty trojúhelníčky. Tak prosím nemohl by si mi nakreslit dps ?

308 Hontschis Hontschis | 24. května 2010 v 15:17 | Reagovat

Aha tak už vím co jsou ty trojúhelníčky no ale pořád bez dps nic neudělám :(

309 wdasdas wdasdas | 19. července 2010 v 12:06 | Reagovat
310 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 22. července 2010 v 12:40 | Reagovat

[309]: Tohle je v podstatě stejný násobič jako můj germaniový násobič, akorát je s normálním tranzistorem a je tam přidán jeden rezistor, aby to zapojení mohlo pracovat s vyššími vstupními napětími (1,5V).
Pro začátečníky je to ideální návod.

311 Fero Fero | E-mail | 31. července 2010 v 21:15 | Reagovat

Zdar chtel bych se zeptat jaky je rozdil mezi fotorezistorem a fotodiodou podle me zadny ale stejne se chci zeptat.A jeste jedna vec chci si udelat Suneatera a nevim co je to ten 74HC14.Dik za odpoved Web je moc zajimavej.

312 pepin pepin | 5. srpna 2010 v 14:47 | Reagovat

chtel bych udelat citronrad ale nemohl bysi mi poradit co jsou ty soucastky uprostred ty io pripadne da se to sehnat normalne v elektronice ?

313 pepin pepin | 5. srpna 2010 v 14:50 | Reagovat

a jeste nejde udelat to zakladni schema zakladni s blikaci led z s nejakym z techto tranzistoru ?? kc 508, c32740 w18,kf190, ksy62a predem moc diky

314 matou matou | 12. srpna 2010 v 22:01 | Reagovat

Ahoj,
prosim vas nevite nekdo jake napeti a proud potrebuju na motorek z nokie 6101 ?

315 pepin pepin | 13. srpna 2010 v 12:32 | Reagovat

TO matou : asi 3v ale toci se uz na 1,5

316 matou matou | 14. srpna 2010 v 16:59 | Reagovat

dík

317 matou matou | 26. srpna 2010 v 8:49 | Reagovat

ahoj
prosim vas nevite nekdo jestli muzu na chodice s 555 pouzit tyto fotodiody  SFH205F ?
dik

318 pepin pepin | 26. srpna 2010 v 16:41 | Reagovat

TO matou : na toho chodice muzzes pouzit vsechny tyhle kravimy jak fotodiody tak fotoodpory ai naky mensi solarni clanek atd

319 pepin pepin | 28. září 2010 v 9:57 | Reagovat

hawelsone je to znaceni takto 40106 v citronradu takto ?? :

1    14
2    13
3    12
4    11
5    10
6    9
7    8

321 pavka pavka | E-mail | 7. listopadu 2010 v 18:49 | Reagovat

[1]:zdravim vsechny vespolek trochu se motam kolem vasi vedy ale ani zamak mi to neleze do hlavy muze me sem tam nekdo z vas poradit ???

322 jouda02 jouda02 | 11. prosince 2010 v 17:00 | Reagovat

v klasickém zapojení s fled by se dalo pouzít C32725 místo 2n3904 a místo 2n3906 C33725?? 8-O  ?? v prodejne mi rikali ze je to to samý :-D ...a nevite jestli na to bude stačit jeden zalitý modrý solar?? pod 60W zarovkou se motor roztočil bez problému ale to bylo blízko 2cm od světla :-D

323 jouda02 jouda02 | 14. prosince 2010 v 20:24 | Reagovat

*navazuju na předchozí otázku* všechno jsem zapojil jak má být (teda nevim jak s těma tranzistorama) ..prostě a jednodiše NIC! motor se ani nehnul i když jsem mu pomohl...nemá se nejdřív pořádně nabít kondenzátor?? ANO! jenže u té 60W žárovky jsem ho nabíjel půl hodiny a nic :-(

324 jouda02 jouda02 | 14. prosince 2010 v 20:28 | Reagovat

*opět navazuju na předchozí otázku*  hmmm...celý obvod jsem strhl ze solaru (byl k němu přilepen tavným lepidlem) a připojil to na 2 AA baterie a furt nic :-?

325 wojt wojt | 22. prosince 2010 v 17:35 | Reagovat

Ahoj mam odtaz už asik po x zkouším postavit ten nasobič s tlumivkou a pořád se nehorazně hřeje ten BC 337 a nenasobí poraďte díky

326 jouda02 jouda02 | 26. prosince 2010 v 20:42 | Reagovat

[325]: tak to máme stejný problém

327 ja ja | Web | 28. prosince 2010 v 21:59 | Reagovat

Které elektronické součástky ovlivňují velikost výstupnho napětí na obyčejném násobiči napětí? Díky

328 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 9. ledna 2011 v 11:57 | Reagovat

[327]: Hlavně zátěž - jinak pak ještě odpor 15k - podle jeho velikosti se bude lišit množství přenesené energie.

329 Martin Martin | E-mail | 14. února 2011 v 9:04 | Reagovat

Ahoj, mám dotaz k Chodič s 555. Jaký je to typ fotodiod pod názvem PD. Jak by mělo vypadat zapojení s tykadly. Děkuji Martin

330 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 15. února 2011 v 11:19 | Reagovat

Je to v podstatě jedno. Zkoušel jsem použit i IR LED a šlo to taky.

331 juro juro | 22. listopadu 2011 v 17:24 | Reagovat

cc chcem sa spytat ked do 555chodica dam namiesto fotodiod vysielacie ir ako to funguje ked su vysielace

332 tomas tomas | E-mail | 12. prosince 2011 v 15:19 | Reagovat

v zapojeni "Klasické zapojení s blikací LED" co je toto FLED pls..dik moc :)

333 Derla Derla | E-mail | 26. června 2012 v 21:00 | Reagovat

Ahoj mel bych dotaz k schematu RCVV, co je tam pouzito za diodu D1,D2? Je to 1N4L48 ? Protoze ji nemohu nikde v katalogu najit. Je mozne ji nahradit? Diky

334 Derla Derla | E-mail | 26. června 2012 v 21:25 | Reagovat

OMG je to 1N4148 :-D
jeste prosba, jestli bys mi neposlal schema DPS, THANK YOU

335 Stana Stana | 23. února 2013 v 13:21 | Reagovat

Mám dotaz, rád bych postavil robota/beambota a napájel ho, jak jen to jde. Všude v okolí je mnoho wifi vysílačů, lze postavit laděnou anténu, která by takto vyzářenou energii umožňovala využít pro napájení beambota? 8-)

336 Gumino Gumino | E-mail | 12. května 2014 v 21:23 | Reagovat

Chcel by som sa spýtať robil som obvod na beambota Základní s 555 (poskakovač) použil som fotodiódy. A nechápem ako to môže fungovať aj s klasickými IR vysielacími diódami, bude aj potom chodiť za svetlom keď oni vlastne neprijímajú svetlo ? :-?

337 Mossi N lRug Mossi N lRug | E-mail | Web | 16. června 2017 v 23:10 | Reagovat

I have seen this kind of design for the first time.This is unique indeed. It gives you the perfectly punk look. I’ll definitely give these a try.

338 Mossi N lRug Mossi N lRug | E-mail | Web | 18. června 2017 v 11:44 | Reagovat

He told her about his plan in advance.

339 Took F lRug Took F lRug | E-mail | Web | 15. července 2017 v 1:51 | Reagovat

She lost my umbrella again, so I gave her a piece of my mind about her carelessness.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.