Zesilovače

28. listopadu 2008 v 13:58 | Hawelson |  DALŠÍ MOJE PRÁCE
V tomto článku uvidíte zesilovače nad kterými jsem pracoval.
Již jsem v minulosti složil pár zesilovačů, tak jsem si říkal, že tu dám své výtvory. Dávám zde pouze fotky s jednoduchým popisem.

1) Nejstarší silnější zesilovač nad kterým jsem pracoval byl 2x 65W. Je složen ze dvou mono stavebnic zesilovačů z EZK. Dodělal jsem mu indikátory vybuzení zvuku s obvodem AN6884 a teplotní regulaci otáček ventilátoru s vlastním obvodem se spojitou regulaci otáček. Transformátor v obvodu je 100W 2x 30V.

Fotky zesilovače:

2) U dalšího zesilovače jsem dělal pouze elektroniku a konstrukci si vyrobil sám pro sebe můj kolega Aleš Wilk. Zesilovač je opravdu masivní s výkonem 2x 400W. Opět je složen se stavebnic z firmy EZK. V zesilovači je integrován již regulátor otáček dvou ventilátorů.

Fotky zesilovače:
3) Další zesilovač mám pro hraní v pracovně. Jeho jádro je vybráno z hifivěže a má velice malý šum, čili je to kvalitní zesilovač. Má výkon přibližně 2x 100W. Řízení otáček ventilátoru má zesilovač integrovaný a otáčky se neřídí podle teploty, ale podle intenzity vstupního zvuk, což je výhodné v tom, že když je ve zvuku mezera klidu, tak není slyšet rámusící ventilátor. V zesilovači jsem ještě dodělal indikátory zvuku s 2x 11LED (jedna stále svítí) s obvodem LM3915. Krabici na tento zesilovač mi dělal Aleš Wilk.

Fotky zesilovače:
4) Další zesilovač jsem pomáhal dělat mému kolegovi Lukáši Malyrzovi, vlastně jsem jen kontroloval jeho návrhy a zapojení. Zesilovač je stavebnice z EZK o výkonu 2x 150W. Napájecí zdroj je zde kombinovaný z klasického transformátoru a impulsních zdrojů (ty zvyšují napětí v každé větvi), navrhli a nainstalovali jsme v něm tolik ochran, že už bude věčný. Zdroje jsme kombinovali kvůli co nejnižším nákladům. Do zesilovače jsme zabudovali korekci výšek a basů. Za kterou je signál předzesílen do vstupu zesilovače. V zesilovači je použit velký hliníkový chladič chlazen dvěmi teplotou řízenými ventilátory. Elektroniku pro řízení ventilátoru jsme taky vymýšleli sami. Zesilovač má indikátor správné funkce zdrojů ve formě červeného displeje se svítícím znakem P - pracuje. Dále má zesilovač číselný indikátor nastavení hlasitosti, hlasitost se dá odečítat na dvoumístném displeji od 0 - ticho po 60 - maximálně vybuzen. Zesilovač je ovládán kombinací klasického vypínače a dálkově, pomocí receiveru. Přední hliníková deska je ručně vyřezaná, vyleštěná a celkově upravená. Na přední desce jsou kromě informativních displejů přepínače zdroje zvuku a hlavni vypínač, dále přední panel obsahuje koflíky pro ovládaní hlasitosti a korekce, ty jsou podsvětleny modrými LED diodami, jejichž vodiče jsou převedeny přes hliníkový panel. Zesilovač má díky dobrým komponentům neuvěřitelně malý šum a je výkonný a tichý.

Tento zesilovač byl stavěn ve dvou verzích. První verze měla jiný přední panel a nebyla vnitřně tolik propracovaná.

Fotky zesilovače - první verze:

Fotky zesilovače - druhá verze:
K takovému zesilovači je potřeba i pořádný audiosystém. Audiosystému který vidíte níže je jediný na světě, Lukáš Maryrz si všechny bedny dám navrhl a propočítal pro co nejlepší zvuk. A je jednak co říci, když člověk porovná takovýto zvuk z nějakým levnými bednami, tak se to nedá srovnat. Myslím, že to co u nich všechno propočítávál, nepropočítavají ani velmi dobré firmy zajímající se o audiosystémy :).

Fotky celého audiosystému:
To je asi vše z přehledu zesilovačů. Pokud budu v budoucnu pracovat ještě nad nějakým zajímavým zesilovačem, můžu článek aktualizovat.
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.