Svítící korálková bonsaj

25. července 2010 v 12:48 | Petr Hawliczek "Hawelson" |  SVĚTLO
Úvod:
K tomuto výtvoru mě inspiroval film Avatar, ve kterém existovaly fluoreskující stromy, nebo spíše stromy, které přeměňovaly svou chemickou energii na světelnou. Ale zpět na začátek. Před časem jsem náhodou na internetu narazil na stránky, na kterých byly vystaveny korálkové stromečky. Tyto stromečky mě natolik fascinovaly, že jsem se rozhodl vyrobit si nějaký takovýto stromeček. Ovšem nelíbilo se mi na nich, že to jsou pouze stromečky, že v nich "není život" a tedy jsem se rozhodl můj stromeček o něco vylepšit.
Vzal jsem svou myšlenku z tvorby věčné svítilny a vložil ji do tohoto stromečku. Výsledkem je stejně jako v Avataru, stromek, který přes den nabere energii ze slunce a v noci, mu díky této energii, světélkuji listy.
Foto hotové svítící bonsaje:
Bonsaj
Foto hotové svítící bonsaje v přítmí:
bonsaj v přítmí
Foto hotové svítící bonsaje v noci:
Bonsai v absolutní tmě
Mechanická konstrukce:
Elektronickou část stromku, konkrétně absorbéry energie, můžete vyrobit dvěma způsoby. Buď můžete přímo do lístku stromu zabudovat fotodiody a stromeček bude brát energii přímo z listů. Anebo použijete malý solární článek umístěný v květináčku, který bude absorbovat energii.
Samotná výroba stromečku je velmi jednoduchá, avšak i přesto chce trochu zručnosti a hodně trpělivosti a času. Nejprve je si třeba koupit asi 60 metrů měděného drátku o průměru 0,3mm a 2160 perliček o průměru 3mm (viz fotky). Tedy tolik perliček jsem použil já u svého stromku, což je asi 80g. Perličky můžou být v podstatě jakékoliv, avšak nejlepší jsou zelené a průhledné, aby dobře imitovaly listy.
Postup je pak následný. Vždy vezmete asi 1 metr drátku, navlečete 9 perliček a skroutíte drátky tak, jak to vidíte na obrázku.
Obrázek výroby jednotlivých větviček:
Větvičky
Materiál k výrobě větviček:
Výroba
Pak je třeba vytvořit konstrukci s hrubšího drátu s průměrem kolem 2mm, která bude držet tvar celého stromečku. Na tuto konstrukci nejdříve namotáme vodiče s LED diodami, viz obrázek. Tyto vodiče musíme motat kolem konstrukce tak, aby nám zbylo ještě pár centimetrů drátku u kořenů, protože tyto konce pak bude třeba připojit na elektroniku. Ideální je si u vodičů na konci označit jeden pól, ať pak není třeba proměřovat polaritu vodičů při zapojování.
Upevnění LED diody na konstrukci stromečku:
LED
Pokud jako zdroj energie budeme používat fotodiody, ten samý postup následně použijeme i u nich.
Upevnění LED a fotodiod na konstrukci stromečku:
Fotodiody
Následně už jen namotáváme jednotlivé vyrobené větvičky. Osobně jsem použil vždy jednu větvičku pod foto a LED diody a pět lístků nad nimi. Větvičky je třeba vytvarovat tak, aby co nejvíce zakrývaly elektronickou část a aby vypadaly přirozeně. Led diodu je ideální dát co nejblíže k samotnému začátku větvičky, ať prosvětluje celou větvičkou.
Jedna vyrobená celá větvička:
Celá větvička
Polovina vyrobeného stromečku:
Polovina stromečku
Polovina vyrobeného stromečku v noci:
Bonsajka v noci
Nyní už chybí jen zapojit elektroniku a umístit stromeček do nějakého hezkého květináče. Možnosti uchycení je mnoho. Buď přilepit kořeny tavnou pistolí ke dnu, já jsem však zvolil jistější uchycení. Ke kořenům jsem připájel kousek měděného plechu s 3mm dírkou a tento plíšek jsem stáhl šroubkem skrz otvor na vodu na dně květináče. Po umístění a zapojení elektroniky už stačí jen stromeček zasypat nějakými ozdobnými kamínky.
Zasypaný stromeček kamínky:
Kamínky
Elektronické zapojení:
Dlouho jsem přemýšlel, jestli vytvářet na toto zapojení DPS. A došel jsem k závěru, že zapojení je tak jednoduché, že to je zbytečné.
Původně jsem toto zapojení chtěl vytvořit s fotodiodami BPW41, avšak ty mají velice malou účinnost při výrobě elektrické energie. Proto jsem přemýšlel umístit do lístku fotodiody BPW34, které mají už o poznání vyšší účinnost. Takže pokud zvolíte tyto fotodiody, je třeba jich zapojit asi 10 do série pro nabíjení li-ion akumulátoru. Takže je třeba je vhodně rozpočítat mezi lístky a pak dobře propojit jejich výstupní drátky u kořenů.
Držel jsem se modelu výroby energie z lístku kvůli podobnosti s pravými stromy, avšak existuje i mnohem levnější a jednodušší zapojení. Fotodiody v tomto zapojení vůbec nejsou a o celé napájení se stará malý solární článek ze solárních svítilniček, které můžete koupit na aukru za ceny kolem 40Kč viz obrázek.
Levná solární svítilnička z aukra:
Solární svítilnička
V původní myšlence, která vycházela z věčné svítilny, jsem uvažoval o ultracap kondenzátoru, jako o akumulátoru energie, hlavně kvůli jeho životnosti. Avšak když jsem použil solární článek ze svítilničky z aukra, bylo mi líto nevyužít zbytek svítilničky ve které je i li-ion akumulátor 3,7V 40mAh. Tedy za 40 korun se takto vyřeší jak napájecí, tak akumulační část, viz schéma zapojení.
Schéma zapojení:
Schéma zapojení
Nalevo ve schématu je solární článek z dané svítilničky. Pokud použijete fotodiody BPW34, je jich třeba použít asi 10 zapojených do série, samozřejmě paralelně můžou být zapojené další desítky. Solární článek nabíjí akumulátor přes diodu D1 a rezistor R9 s tranzistorem Q1 slouží jako regulace jasu led, kde informace o osvětlenosti okolí se bere přímo ze solárního článku. Tedy LED se rozsvítí až v přítmí a tak se přes den nemrhá energií. Dále jsou už jen zapojené LED diody v listech a je dobré s každou zapojit rezistor do série, pro případné mírné rozdíly VA-charakteristik LED diod. Do všech LED diod dohromady v noci proudí velice malý proud, asi 1mA. Avšak pokud použijete kvalitní supersvítivé LED diody (3mm, 8000mcd) budete překvapení, jak moc je takový malý proud dokáže rozsvítit.
Celou elektroniku je pak třeba zasypat opatrně kamínky, jediné co bude nad kamínky, bude solární článek.
Seznam součástek:
2160 perliček viz popis (asi 80g)
60 metrů Cu drátku o průměru 0,3mm
1 x květináč na bonsaj
8 x zelená supersvítívá LED 3mm 8000mcd
1 x solární panel ze svítilny (viz popis) nebo 10x BPW34
1 x Li-ion akumulátor ze svítilny 3,7V 40mAh (viz popis)
2 metry Cu drátu o průměru asi 2mm
8 x rezistor 1kOhm
1 x rezistor 1MOhm
1 x dioda 1N4148
1x tranzistor BC327
Závěr:
Takováto svítící korálková bonsai je ideální dekorací na okno, která velice zaujme. Zajímavé místo by určitě měla i mezi živými bonsajemi, kdy by tato na rozdíl od ostatních v noci i zářila.


Bonsaiky od tvůrců inspirovaných tímto článkem:

Bílá bonsaika Petra Kubiše:
Bonsai 1
Bonsai 2
Bonsai 3
Růže čtenáře Milana:

Růže 1
Růže - solární panel
Růže 3
Růže 4 - v noci

Korálková bonsaj kolegy Petra Cieslara: 
Testování
Foto ve dne
Foto v noci
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 fwpok fwpok | 25. července 2010 v 13:34 | Reagovat

kde si zohnal tie perličky??alebo kde ich majú??ináč veľmi pekné!! :-)  :-)

2 AshiChu AshiChu | E-mail | 25. července 2010 v 19:40 | Reagovat

Tak to je opravdu pěkné tak to zkusím taky udělat ;) .

3 fwpok fwpok | 27. července 2010 v 16:52 | Reagovat

ja tiež[2]:

4 Fph Fph | 27. července 2010 v 20:53 | Reagovat

pekne, si si dal namahu :-)

5 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 28. července 2010 v 20:19 | Reagovat

[1]: Perličky jednoduše v bižuterii.

[2]:,[3]: tak to jsem zvědavý na vaše bonsajky, určitě budu rád, když potom pošlete foto, které zde můžu vystavit :).

6 pepin pepin | 29. července 2010 v 9:17 | Reagovat

libi se mi tve stranky tohle je taky moc nadherne ale ten medenej drat musel bejt asi drahej prece jen 60 metru a taky nwm kde sehnat ten akumulator myslis ze misto toho muzu pouzit nabijeci bateriee ? jinak diky moc

7 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 30. července 2010 v 20:00 | Reagovat

Ten drát jsem sehnal taky v bižuterii a nějakou tu korunu za něj chtěli, ale dalo se to přežít. Jj můžeš použít jakýkoliv akumulátor s podobnými parametry.

8 pepin pepin | 31. července 2010 v 20:36 | Reagovat

aha dik myslis ze nevadi kdyz dam akum 3,6 v 50 maH ? jo a solarak mam z uplne stejnej baterky jako ty ale ten je dobrej me na 60w zarovce dava 6,5v :-)

9 kareru kareru | E-mail | 4. srpna 2010 v 22:54 | Reagovat

Je to velmi zajímavé, bylo by, del mého názoru, pěkné přidat ještě třeba, pokud by byl stromek větší, pár červených, nebo jinak barevných LED, jako květy.

Bylo by možné využít místo baterie kondenzátor? Kapacita je 10000uF(elektrolit), voltáž je dostatečná (16), popřípadě jaká úprava obvodu by byla zapotřebí.
Šel by nahradit tranzistor BC 327, jiným pnp tranzistorem? Například germaniovým GT402B parametry: Ue max.=25V; P=600mW; I max.= 500mA; pro mne záhadný parametr Hfe min/max=60/150; frekvenční chrakteristika se mi zdá vzhledem k napájecímu proudu, který je s.s. irelevantní.
Vím, že ty otázky vypadají začátečnicky, ale přestože se o elektroniku zajímám, samočině ovládané bateriové zdroje spouštějící se při nedostatečném osvětu nejsou zrovna mou parketou, pokud by bylo napájení z trafa, nebo malého generátorku, pak bych neměl problém, ale vzhledem k ceně fotodiod, pro mě nezvyklé konstrukci a tomu, že mím polem je spíš audio, se chci ujistit, že to je možné.

10 pepin pepin | 5. srpna 2010 v 14:34 | Reagovat

myslis ze ten solarak utahne beambota ?

11 fwpok fwpok | E-mail | 7. srpna 2010 v 19:47 | Reagovat

objednaval som suciastky na zosilnovac z sos electronic a prihodil som tam aj balik solarov-tych 250mV,90mA,a z 8 som urobil beambota,len osem panelov a motorček z cd rom a na slniečku ide celkom pekne.Ale moja otázka znie ako upravit zapojenie tak aby stačil 2-2,5V solar?namiesto akumulatora bi som tam dal gold cap 1F/5,5V.Na mojom merači zenerových a priepustných napätí som nameral že zelenej led stačí 1,76V a prax to aj potvrdila a u supersvvietivých by to nemalo byt ovela viac.tak ako mam toto zapojenie upravit pre taketo napätie?? ???  ???  :-(  :-)

12 fwpok fwpok | 7. srpna 2010 v 19:49 | Reagovat

[9]:
s tym 10000uF kondom ti to dlho svietit nebude!! :-|  :-|

13 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 29. srpna 2010 v 12:19 | Reagovat

[8]: Jj, na akumulátorku zas tolik nezáleží. Hlavní je jeho napětí.

[9]: Ano to by bylo velice zajímavé. Nějaké slabé červené LEDky jako květy. No, ale to už nechám na vás čtenářích, jaké úpravy uděláte. Ono je to hodně česově náročné. Vím že u čtenáře AshiChu se už pracuje na bonsajce. Tak jsem zvědavý, jak bude jeho vypadat :).

[10]: Záleží na zapojení, já je hodlám použít u nových beambotů.

Jinak v SOSu jsou zajímavé solární články, na 1,7V. ty jsem v praxi ještě neviděl, nemá s nimi někdo nějaké zkušenosti?

[11]: No můžeš použít násobič, viz schémata zapojení beambotů.

14 Pkubis Pkubis | E-mail | 30. srpna 2010 v 21:22 | Reagovat

Zdravím hawelsone, ty jsi použil jako zdroj energie solární článek a fotodiody zároveň?

15 fwpok fwpok | 31. srpna 2010 v 11:08 | Reagovat

odporúčaš germániový alebo ten druhý??? ???

16 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 1. září 2010 v 10:15 | Reagovat

[14]: Já jsem nakonec použil jen ten solární článek.

[15]: Ten druhý bude asi ideálnější pro toto zapojení.

17 fwpok fwpok | 5. září 2010 v 11:42 | Reagovat

ok,dik :-)

18 Pkubis Pkubis | E-mail | 9. září 2010 v 20:52 | Reagovat

Zdravím podruhé Hawelsone, tak stavba mého stromečkuje v plném proudu a už mám prvních pár krásných fotek... jediné co mě brzdí je portál aukro, čekám na registrační dopis abych si mohl objednat pár těch klíčenek... Svůj strom jsem udělal v bílé barvě a v hnědé jako ty... pokud máš zájem o fotky kontaktuj mě na e-mail :) nebo někdo jiný... :-D

19 Barušadlo Barušadlo | 28. září 2010 v 10:14 | Reagovat

pááni ještě jsem nic takovýho neviděla !!! stromečky dělám už pěkně dlouhp ale tohle tohle mě uplmě dostalo teĎ se pokusím udělat takový stromeček O_O

20 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 29. září 2010 v 0:21 | Reagovat

[19]: Jj, tak pak dej vědět, jak se ti stromeček povedl. Případně pošli fotku, rád ji vystavím tady pod článkem :).

21 Pkubis Pkubis | E-mail | 29. září 2010 v 7:44 | Reagovat

Své fotky jsem ti poslal na tem mail.. :-D

22 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 30. září 2010 v 22:24 | Reagovat

[21]: Jj, promiň mám teď práce nad hlavu. O víkendu je sem hodím ;). Jinak jak jsem se díval tak je to parádní práce :). Pak jsem zvědavý jak to bude vypadat komplet se solárkem.

23 Pkubis Pkubis | E-mail | 1. října 2010 v 6:57 | Reagovat

Děkuji :-D k solárku mi už chybí jen dopis z aukra ve schránce... jsou strašně pomalý... už se těším na solárko :-) dělám ted jako druhou věc palmu... bormálně kmen, který bude svítít bíle, ale díky mědi to bude vypadat že svítí hnědě... nahoře budou listy osvícené zeleně, větší korálky budou dělat kokosy... :-D Kmen už skoro mám

24 Milan Milan | E-mail | 7. října 2010 v 22:17 | Reagovat

Hawelsone, díky za inspiraci a návod. Obdobným způsobem jsem udělal jakousi růži. Tady je pár fotek: http://www.valachnet.cz/~brejlmi/ruze/ (nebudou tam věčně). Odběr celkem jen 170uA: 3x35uA (zelené) + 1x65uA (červená).

25 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 11. října 2010 v 18:30 | Reagovat

[24]: Pěkná růže. Jsem zvědavý, kdo jí pak bude obdarován :).

26 fwpok fwpok | 13. října 2010 v 21:00 | Reagovat

tá ruže je veľmi pekná!!! :-)

27 fwpok fwpok | 13. října 2010 v 21:02 | Reagovat

no ja som sa nakoniec z dôvodu použitia panelou na opravu beambota rozhodol pre batériový provoz.

28 fwpok fwpok | 16. října 2010 v 11:29 | Reagovat

už som žačal s výrobou no trochu mi vadí to že som zohnal iba špulku drôtu z priemerom 0,2mm čo sa mi zdá tenké :(

29 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 17. října 2010 v 15:28 | Reagovat

Ano 0,2mm je už dost tenké, ale pořád se to ještě dá. Já jsem teď postavil dalši bonsajku pro vrátnou a na tu už mi nevyšel drát 0,3mm a tak část ji je vinuto z 0,2mm.

30 Pkubis Pkubis | E-mail | 17. října 2010 v 17:34 | Reagovat

Dáš sem fotky té další bonsaiky? :-P nebo poslal bys mi je na e-mail? rád bych se podíval :) budu ted dělat svítící palmu :)

31 fwpok fwpok | 20. října 2010 v 13:08 | Reagovat

ja by som chcel tie binsajky urobit tri ako vianočné darčeky a potom si chcem spravit niečo ako krík do izby, bude to ako bonsajka len bez konárov budú to čisto len tie lístočky :-)

32 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 22. října 2010 v 18:00 | Reagovat

[30]: Jj, časem se zde objeví.

[31]: Tak to jsem zvědavý na tvé výtvory :).

33 v.cerny v.cerny | E-mail | 22. října 2010 v 21:53 | Reagovat

No jestli jde o to sehnat levně solarní panely stejné jako z Aukra :) tak to prodává čína www.chinavasion.com jen toho musíš koupit 50 ks :-D  ale epesní cena 12Kč/ks

34 Tomáš Tomáš | E-mail | 8. listopadu 2010 v 19:26 | Reagovat

Tak toto je paráda...veľmi ma fascinovala ta myšlienka z Avatara ;) Si naozaj šikovný ...mám len jednu maličkú otázku tykajúcu sa solárneho článku a akumulátoru...najprv som hľadal diely samostatne ( to jest , že som chcel kupiť samotný článok a samotný akumulátor), no keďže som nevedel zohnať ten akumulátor, rozhodol som sa kúpiť komplet tú "Solárnu svítilničku" ...otázka je, či je táto vhodná     http://kremik.sk/solarny-privesok-p-1554.html    , ďakujem ...PS : táto stránka, v ktorej sa ukazuje tvoj talent je ceľmi dobrá :) si proste " hlavička " ;)

35 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 14. listopadu 2010 v 19:38 | Reagovat

Ano je. Na aukru si myslím tě vyjdou ale levněji.

36 Tomáš Tomáš | E-mail | 15. listopadu 2010 v 7:11 | Reagovat

Tak dik...a ešte som chcel, že tam do tej shémy ide aj nejaký vypínač nie?...či si tam dal nejaký fotoodpor ? :-)

37 Soifong Soifong | Web | 16. listopadu 2010 v 12:03 | Reagovat

Zkusím to taky udělat. Ale ta moje nebude svítit. Pošlu ti pak na mail foto.

38 fwpok fwpok | 21. listopadu 2010 v 12:31 | Reagovat

[36]:
ani fotoodpor,ani vypínač ako senzor svetla slúži solar,či?? :-D

39 Alfonz :D Alfonz :D | 26. listopadu 2010 v 17:15 | Reagovat

Čiže ak som tomu pochopil tak cez deň, keď svieti slnko, sa akumulator nabíja no LEDky nesvietia. A akonáhle sa zotmie tak sa LEDky rozsvietia ?...Dopredu ďakujem za odpoveď :-)

40 Alfonz :D Alfonz :D | 26. listopadu 2010 v 20:11 | Reagovat

a ešte jedna vec, ze jak je ten solarny clanok tak vlastne kladny pol + je hore nie ? :-)

41 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 26. listopadu 2010 v 21:05 | Reagovat

[40]: Zaprvé tam je amorfní článek, takže tam nesou kontakty hore a dole a za druhé u mono nebo polykrystalických je nahoře -.

42 Alfonz :D Alfonz :D | 27. listopadu 2010 v 8:49 | Reagovat

Lebo ja som kupil tuto kľučenku : http://kremik.sk/solarny-privesok-p-1554.html a ked som ju rozobral tak som zbadal, že solárny článok ma označenie plus a minus...Ale ak ma ísť - hore tak okey dakujem :)...ale akumulator ma byť + nahore nie ?..tak ako to je?..či ako?..sry za tieto primitivne otazky..som začiatočník..samouk :/

43 STALE TO NEJDE STALE TO NEJDE | 27. listopadu 2010 v 17:17 | Reagovat

Stále mi to nejako nejde :((...mam vsetko podľa schémy ale LED diodky svietia iba vtedy ak dam solárny článok rovno pod lampu...inač nesvietia :-(  :-(  heeelp !

44 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 28. listopadu 2010 v 2:30 | Reagovat

[43]: Máš tam správný tranzistor?

45 STALE TO NEJDE STALE TO NEJDE | 28. listopadu 2010 v 13:17 | Reagovat

tak ja som prisiel do predajne a hovorim : Prosím si PNP tranzistor BC327 ...presne takto som to povedal..tak ja neviem v čom je chyba :((

46 HELp naozaj pls hellp HELp naozaj pls hellp | 29. listopadu 2010 v 14:11 | Reagovat

neviem ..mozno ked si mi povedal, že minus pol solarneho clanku ma byt hore tak ptm tu didou treba otocit nie ?..a to iste aj s akumulatorom ze hore by malo byt - nie ?... :-(

47 ... ... | 29. listopadu 2010 v 21:08 | Reagovat

Chcem sa opytat ci by sa tam nedal nejak zapojiť trimer ktory bude nastavovat citlivost na svetlo ??

48 ... ... | 29. listopadu 2010 v 21:10 | Reagovat

[46]: skús to urobiť takto...kladný pol solarka daj nahor a akumulator nechaj tak jak je..ak ti to nepojde tak skus otočiť póly diódy D1...musí ti to ísť..keď ti to ani tak nepojde tak si asi potom niečo prepálil alebo ja neviem .. 8-O

49 PLS PLS | 12. prosince 2010 v 16:50 | Reagovat

na obrazku pod nadpisom "Upevnění LED diody na konstrukci stromečku:" som si vsimol jednu vec...ako môže svietiť tá LEDka keď má spojenú katódu s anódou ?...je spôsobené nejako tým medeným drátom ( 2mm ).. :-?

50 Marcela Marcela | Web | 18. prosince 2010 v 10:39 | Reagovat

tak to je nádhera :-)

51 Robert Robert | 19. prosince 2010 v 18:11 | Reagovat

Ďakujem za inšpiráciu moc pekné :) Len škoda že som zohnal len 5mm led-ky. Hádam to nebude vadiť.

52 vojtka vojtka | 31. prosince 2010 v 10:24 | Reagovat

tak jsem vyzkoušel bílé diody co jsem měl doma a na ten váš kapacitor to svítí cca půl hodiny při odběru 0.8mA zatímco červené diody svítí ještě další skoro hodinu :-)
Ještě jedna věc, mohl se mi goldcap poškodit když na něm bylo cca hodinu napětí 6.3V ? neodhadl jsem sílu článků :-(

53 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 8. ledna 2011 v 2:39 | Reagovat

[52]: Chvilkově by to snad GoldCap měl vydržet, mě se ho taky podařilo trochu víc nabít a neprojevilo se to na něm nijak.

54 AshiChu AshiChu | E-mail | Web | 26. května 2011 v 10:30 | Reagovat

POZOR : Zjistil jsem že u těchto novějších těch solárních přívěšků je rozdíl v použitém solárním panelu jak zde píše Vojtka. Narazil jsem totiž na tento přívěšek (v modrém pouzdru) a zjistil že uvnitř už není Li-Ion CR2032 nabíjecí baterie 3,6V, ale 2x CR2016 což je 3V Lithiová baterie NEnabíjecí. A Solární článek dává právě i těch 6,3V takže to použitelné pro tuto Bonzai není. A tuto svítilnu u které jsem tuto zradu oběvyl mám též z aukra. Takže ten solární článek baterii nenabíjí, ale jen přiživuje což pro využití v Bonzaice je nepoužitelné. A asi vím proč se už do těchto svítilen nedávají nabíjecí baterie protože CR2032 Li-Ion je pořizovací cenou velmi drahá i když u té svítilny náhradou za dvě CR2016 zvýšili svítivost těch bílých LED.

55 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 5. června 2011 v 18:57 | Reagovat

Díky za info. Moje vypadala takto http://www.flajzar.cz/data/images/2249_1.jpg - Flajzar ji prodává zde http://www.flajzar.cz/rucni-svitilny/led-svitilna-solarni-privesek.htm , je sice dražší ale akumulátorek bude mít určitě. Ale ta moje (ty moje) neměly takovéto vroubkování po stranách, vypadaly tedy nějak takto http://www.amisat.cz/Fotografie/Zbozi/Original/1440032201_01-P38091.jpg , ale černé. Jaké nakoupil AshiChu to nevím, ale byl bych rád za odkaz, abych taky případně věděl a nenechal se nachytat.

56 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 5. června 2011 v 18:59 | Reagovat

Viz i obrázek v tomto článku...

57 AshiChu AshiChu | E-mail | Web | 6. června 2011 v 19:37 | Reagovat

No on je problém v tom že navenek není poznat že je to ta svítilna bez nabíjecí LI-ION baterie a to ani podle tvaru či barvy plastového krytu viz. http://aukro.cz/nova-solarni-led-svitilna-baterka-mini-na-klice-i1612624188.html
Tohle jsem já koupil a přišli mi v modrém provedení. Ale zjistil jsem rozdíl v zapojení LEDek na DPS ve verzi s nabíjecí baterií a bez nabíjecí baterie. A to že jedna z LED je opačně zapojena u té verze bez nabíjecí baterie a tedy DPS má jinak cestičky.
Netroufám si, ale odhadovat zda ta dražší verze svítilny v sobě nese ten nabíjecí článek protože cena samotného článku co jsem zjistil u jednoho velkoobchodního dodavatele baterií stojí bez DPH kolem 85Kč.

58 ??? ??? | 14. října 2011 v 15:24 | Reagovat

Ahoj, a nešlo by tam dát solární článek a i fotodiody?

59 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 20. října 2011 v 21:50 | Reagovat

[58]: Ano, šlo :)

60 Honzík Honzík | 7. ledna 2012 v 21:05 | Reagovat

Ahoj, chtěl bych v první ředě pochválit stránky a Tvé výrobky, jsou super, moc se mi tu líbí. Nejsem moc zběhlý v elektronice, ale rád bych se informoval. Chci použít 2 klíčenky - 2* článek a zároveň 2* baterii a obojí paralelně propojit. Každý článek ale bude mít jiný úhel ke slunci a tak ani stejné napětí,  nezničí se články napětím mezi sebou?? Děkuji

61 Verča Verča | 15. ledna 2012 v 18:36 | Reagovat

máš to moc hezký:-)

62 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 19. ledna 2012 v 19:58 | Reagovat

[60]: Ahoj, tak malé články, navíc amorfní, by se neměly zničit.

63 TWITICEk TWITICEk | E-mail | 19. ledna 2012 v 21:25 | Reagovat

mohl bych se zeptat o radu tuto práci mám mít do škole do elektrotechnik a stačil by tento panel http

http://aukro.cz/solarni-clanek-panel-5v-100ma-i2066146921.html :-)  :-)  :-)  :-)

64 Hawelson Hawelson | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 10:10 | Reagovat

Jj, stačil. S tímhle panelem můžeš udělat celou bonsajku výkonnější.

65 Patrik Patrik | E-mail | 15. dubna 2012 v 17:57 | Reagovat

Ďakujem za inšpiráciu uz som sa pustil do svojej bonsaje :). Máš to tu fakt pekné.

66 palko palko | E-mail | 16. listopadu 2014 v 12:34 | Reagovat

najkrajsi bonsaj aki som v zivote videl :-) :P

67 peto tomcak peto tomcak | E-mail | 16. listopadu 2014 v 12:37 | Reagovat

je blbuiiiiii :D :-?  O_O

68 jemeno petronela jemeno petronela | E-mail | 16. listopadu 2014 v 12:39 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

69 Jandra Jandra | 2. dubna 2015 v 9:38 | Reagovat

tak to je dobre :) musim si take zrobit :-)

70 Williamdrymn Williamdrymn | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:38 | Reagovat

With thanks! Plenty of facts!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.